Jesteś tu:   

 

Upadek na stoku nie musi boleć

12-01-2015
 
Tagi:maść przeciwbólowa,maść dla sportowców,dip rilif,dip hot
 

Już kilka milionów Polaków deklaruje umiejętność jazdy na nartach. Jednak z roku na rok zwiększa się liczba kontuzji odnoszonych na stoku. Czy można im zapobiec lub zminimalizować ich skutki?

 

Najczęstszą przyczyną bywa brak wcześniejszego przygotowania organizmu do wzmożonego wysiłku i specyficznych warunków na stoku. Większość osób bowiem uważa, że ich codzienna aktywność jest wystarczająca, by uprawiać sporty zimowe. Prawda jest jednak taka, że amatorzy białego szaleństwa przez 50 tygodni roku siedzą za biurkiem, w samochodzie, na kanapie i nie uprawiają systematycznie żadnego sportu. Tym trudniej jest im zmobilizować się do treningu przed planowanym wyjazdem „na deski”. Niektórzy próbują nadrobić zaległości w przygotowaniu kondycyjnym na kilka dni przed wyjazdem. To jednak błąd, bo zbyt intensywny trening przynosi zupełnie odwrotne skutki.

 

Przygotuj się do zjazdu

 

Najlepiej jeśli do sezonu (już jesienią) przygotuje nas trener personalny lub instruktor narciarski, który dobierze odpowiednie ćwiczenia sensomotoryczne, zwłaszcza wzmacniające mięśnie nóg oraz poprawiające stabilność ciała. Jednak możliwe jest również przygotowanie we własnym zakresie. Warto więc pójść do specjalisty, poprosić o pokazanie kilku ćwiczeń i wykonywać je w domu (przysiady, stanie jednonóż i wykonywanie ruchów wolną kończyną, zeskoki np. z krzesła, bieganie i zbieganie ze schodów). Poza tym zawsze wskazana jest aktywność ruchowa, taka jak jazda na rowerze (również tym stacjonarnym), rolkach czy pływanie. Kondycję poprawią również marsze i marszobiegi, najlepiej w terenie o nierównym podłożu. W ten sposób wzmocnimy mięśnie i stawy kończyn dolnych.

 

 

Upadki i ich skutki

 

Okazuje się, że aż 50-70 proc. wszystkich urazów odnoszonych na stoku stanowią obrażenia kończyn dolnych. Połowa z nich to urazy stawu kolanowego, polegające na szczególnie poważnych skręceniach z rozerwaniem więzadła krzyżowego przedniego. Często również dochodzi do złamania kości podudzia, rozerwania torebki stawowej, uszkodzenia łąkotek, zwichnięcia oraz uszkodzenia tkanek miękkich (ścięgien, mięśni i więzadeł). Do tego typu urazów dochodzi z powodu utraty panowania nad nartami, na skutek błędów technicznych narciarza. Ich przyczyną mogą być też złe warunki terenowo-pogodowe. Co robić, gdy dojdzie do upadku w czasie jazdy na nartach? Należy wezwać pomoc (w Polsce GOPR) − ofiara powinna jak najszybciej trafić do lekarza ortopedy. Sposób leczenia zależny jest od miejsca, w którym doszło do obrażenia oraz stopnia uszkodzenia kości i tkanek miękkich. Może to więc oznaczać zaopatrzenie ambulatoryjne, założenie opatrunku gipsowego, jak i operację i dłuższy pobyt w szpitalu oraz długotrwałą rehabilitację.

 

Na szczęście wiele upadków na stoku kończy się tylko zwykłym stłuczeniem, skręceniem stawu czy naderwaniem mięśni. Efektem jest spuchnięcie, ból, a czasami i krwiaki. Inną częstą dolegliwością narciarzy, nie spowodowaną upadkiem, lecz zbyt dużym wysiłkiem o charakterze wytrzymałościowym, do którego organizm nie jest przyzwyczajony, jest zespół opóźnionego bólu mięśniowego (zakwasy).

 

Jak sobie pomóc?

 

W walce z uporczywym bólem mogą pomóc specjalistyczne preparaty − maści i żele, które regenerują chore tkanki, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dobrym wyborem będzie w tym przypadku DIP RILIF – żel, który łączy ibuprofen i mentol. Zastosowany miejscowo przynosi szybką ulgę, ponieważ ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, zmniejsza dolegliwości bólowe mięśni, ścięgien i stawów, a jego działanie zaś utrzymuje się przez kilka godzin. Jest on zalecany także w przypadku uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł i innych kontuzji sportowych.

 

Z kolei gdy ból ma charakter przewlekły i uporczywy, pomoże go złagodzić DIP HOT. Jest to jedyna w swoim rodzaju kombinacja aktywnych składników – salicylanu metylu i mentolu. Zawarte w preparacie olejki eteryczne – eukaliptusowy i terpenowy – powodują rozgrzanie mięśni i stawów, a co za tym idzie rozluźnienie tkanek i rozkurczenie naczyń krwionośnych. W efekcie kojące ciepło działa przeciwbólowo i przynosi ulgę w trakcie wykonywania ruchu.

 

Przygotowując się do wyjazdu w góry, pamiętaj więc o skompletowaniu podręcznej apteczki, w której nie powinno zabraknąć preparatów stosowanych miejscowo w razie dolegliwości bólowych. Lepiej bowiem szybko zadziałać i cieszyć się wymarzonym zimowym urlopem, niż cierpieć i rezygnować z ruchu na świeżym powietrzu.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

­

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, mentol, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek ze składników produktu leczniczego. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl

* Nagroda przyznana przez wydawnictwo: „Apteka” Sp. z o.o. w ramach publikacji „Świat Farmacji” na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród farmaceutów
w listopadzie 2013 r.

 

Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony - krem, zawiera salicylan metylu, mentol, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej, pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl

** Porównanie gramatury DIP HOT 67 g oraz produktu konkurencyjnego z segmentu leków przeciwbólowych stosowanych zewnętrznie Bengay 50 g.

 

 

DIP/LINIA6/REK/15/01/002

 

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej