Jesteś tu:   

 

Jak wybrać buty narciarskie?

27-03-2018
 
 
 
 

 

Z roku na rok przybywa fanów szaleństw na białym stoku – mimo, iż zanim ktokolwiek zacznie szusować musi się naprawdę odpowiednio do jazdy na nartach przygotować. Od kasku, przez gogle i odzież, aż wreszcie po buty narciarskie – każdy element jest tak samo ważny i równie mocno wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, co pozostałe.

 

O ile wybór odzieży czy bielizny narciarskiej w dużym stopniu jest uzależniony głównie od osobistych preferencji, nieco inaczej jest w kwestii obuwia narciarskiego, którego wybór wiąże się z pewnymi ogólnie przyjętymi prawidłami. Wynika to w głównej mierze z tego, iż buty narciarskie są kluczowym ogniwem łączącym Twoje ciało z nartami, dlatego znalezienie butów dobrze dopasowanych do rozmiaru i kształtu stóp jest priorytetem. Jakiekolwiek odstępstwa w jedną czy drugą stronę będą zwyczajnie powodować dyskomfort, a nawet niemożność jazdy. Wybór odpowiedniego obuwia warto zacząć od zrozumienia jego unikatowej konstrukcji.

 

Buty narciarskie i ich budowa

 

Konstrukcja buta narciarskiego składa się z twardej zewnętrznej skorupy dla stabilności i miękkiej wkładki zapewniającej amortyzację i ciepło. Takie połączenie nie jest przypadkowe, ale dokładnie przemyślane z myślą o zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa i najwyższego komfortu dla narciarza.

 

Większość butów dla dorosłych to tzw. typ „overlap” co oznacza, że:

 

  • otwierają się z przodu niczym buty trekkingowe
  • są zabezpieczone trzema lub czterema klamrami.

 

Natomiast, niektóre dziecięce modele butów narciarskich otwierają się z tyłu, dzięki czemu są bardziej wygodne i przyjazne dla początkujących. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie butów, bowiem na kanwie tego można z łatwością zauważyć, iż niekoniecznie to co dla Ciebie będzie dobre i w czym czujesz się wygodnie, będzie tak samo odnosiło się do komfortu kogoś, kto dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki na nartach.

 

Od czego zacząć wybór odpowiednich butów narciarskich?

 

Niektórzy początkujący narciarze popełniają karygodny błąd – z zachwytem przeglądając ofertę markowych butów narciarskich skupiają się na ich nieprzeciętnym designie i niesamowitej kolorystyce, zamiast na aspektach, które podczas jazdy faktycznie mają znaczenie. Nie ulegaj temu i pamiętaj iż, skoncentrowanie się na dopasowaniu i wydajności jako sposobie zawężenia wyboru jest wskazaną praktyką wyszukiwania, natomiast dopasowywanie butów do ulubionego stylu i koloru winno być drugorzędne. Jeśli to możliwe, zadbaj o profesjonalną poradę specjalisty - naprawdę wykwalifikowanej osoby.

 

Buty narciarskie a płeć

 

Podobnie jak w wielu innych sportach, również i w narciarstwie istnieją pewne mniejsze i większe różnice konstrukcyjne w obuwiu dla przedstawicieli obu płci. Mają one swoje uzasadnienie w ergonomicznym dopasowaniu do budowy stóp męskich i żeńskich.

 

Na kanwie tego męskie buty narciarskie są zaprojektowane dla męskiej stopy i kształtu nóg z:

 

  • wyżej osadzoną kostką,
  • nieco sztywniejszymi flexami,
  • szerszym kształtem przodostopia.

 

Z drugiej strony mamy damskie buty narciarskie, które są specjalnie zaprojektowane i ukształtowane dla kobiecej anatomii. Brany pod uwagę jest tutaj przede wszystkim fakt, iż kobieca stopa jest zwykle węższa i ma więcej nieregularności od przodostopia do pięty. Innym ważnym wyróżnikiem jest to, iż kształt nóg kobiet wydaje się być krótszy i pełniejszy. Właśnie dlatego, każda dobra marka produkuje teraz buty specyficzne dla kobiet, by zapewnić im lepsze dostosowanie do kształtu stopy i nogi. Jeszcze do niedawna potrzeba ta była (o ile w ogóle) traktowana po macoszemu, co można było widzieć na stokach – bowiem ilościowo narciarzy było dużo więcej niż narciarek.

 

Całe szczęście, dzisiaj już wszystkim producentom butów narciarskich jest dobrze znany fakt, iż kobiety mają również inny środek ciężkości, który znajduje się w biodrach i na plecach - to powoduje, że panie bardziej kumulują nacisk na piętach, co spowodowałaby utratę kontroli nad nartami, gdyby nie zostało to uwzględnione w projekcie butów na narty. Poza tym, biorąc pod uwagę specyficzną budowę damskich części ciała dzisiaj większość butów damskich ma też nieco podniesioną tylną cześć, aby to zrekompensować to i utrzymać ciężar z przodu – dla uzyskania lepszego transferu energii i bardziej wydajnej jazdy na nartach. Z pewnością potwierdzi to obsługa każdego renomowanego sklepu ze sprzętem narciarskim, jak http://www.skifanatic.pl/ dla przykładu. W takich sklepach jak ten najlepiej kupować buty, gdyż zawsze można liczyć na fachową poradę.

 

Buty narciarskie dla dziecięce

 

Buty narciarskie dla dzieci są znacznie węższe na szerokość, krótsze i bardziej miękkie w dotyku. Oczywiście takie zabiegi konstrukcyjne nie są przypadkowe, ale powstały po to, aby pomóc mniejszym, niższym, lżejszym i młodszym narciarzom w zginaniu i przesuwaniu buta, a tym samym aby zapewnić im lepszą kontrolę nad nartami.

 

Na koniec warto dodać, iż pewne jest to, że należy dopasowaniu butów narciarskich poświęcić nieco czasu, gdyż ma to ogromny (o ile nie największy) wpływ na przyjemność jazdy – szkoda więc marnować czas (i pieniądze) na nieudane zakupy.

 



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej